02 Mayıs 2021 Pazar 18:53
Engelli maaşı nasıl alınır? 2021 Engelli maaşı alma işlemleri ve başvuru şartları
Takip Et:

Ülkemizde binlerce insan bazı şartlardan dolayı engelli durumuna düşmüştür. Devletimiz, engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmak ve onların ihtiyaçlarını gidermek için onlara aylık olarak düzenli maaş ödemektedir. Maaşı engelli maaşı olarak adlandırılmaktadır. Engelli vatandaşlarımız engelli maaşı nereden alınır, engelli maaşı nasıl alınır, engelli maaşı başvuru şartları nelerdir sorularının yanıtlarını aramaya başladı. Engelli maaşı alma şartları ve işlemleri belli oldu.

Engelli Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı alma şartlarına bakacak olursak öncelikli şart olarak Türkiye Vatandaşı olmak gerekiyor. 2022 adlı kanun çerçevesinde alınmış kararların bulunduğu kurul raporu almak gerekiyor. Ayrıca %40 ve üzerinde engel bulunması ve bunun rapor ile kanıtlanmış olması gerekiyor. Yetersiz bir maddi gelire sahip olmak gerekiyor. 18 yaşın altında olan engelli vatandaşların babasının ve annesinin gelirlerinin yetersiz düzeyde olması gerekiyor. 65 yaş üstü vatandaşların engelli maaşına başvurması halinde bu başvuru kabul edilmemektedir. Engelli maaşına yalnızca 65 yaş altındaki engelli bireyler başvurabilir.

Engelli maaşı konusunda en çok merak edilen konular arasında engelli maaşının başvurusunun nasıl yapıldığı gelmektedir. Engelli maaşı başvurusu yapmak istiyorsanız bulunduğunuz bölgede kaymakamlıklarda bulunan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeniz gerekiyor. Gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru sırasında sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak vermeniz gerekiyor.

Engelli Maaşı Başvurusunda İstenen Belgeler

Engelli maaşı başvurusu sırasında istenen bazı belgeler vardır. Bu belgeler arasında talep beyanı, Kimliğinizin fotokopisi, iki tane vesikalık fotoğrafınız, maaşı alacak olan engelli bireyin engellinin %40 ve üzerinde olduğuna dair sağlık raporu, gelir testi ve muhtaçlık belgesi, ikametgah belgesi, vasi var ise onun kimlik fotoğrafı, gelir veya mülk belgesi.

Engelli Maaşı Başvuru Dilekçesi

Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşlarımızın başvuru dilekçesi yazması gerekiyor. Evde bakım maaşına intenet üzerinden başvuru yapamazsınız. Maaşa başvuru yapacak kişilerin şahsi olarak ya da vekaleten başvuru yapmaları mümkündür. Başvuru dilekçesinde, engelli kişiye bakacak olan kişinin bilgileri, maaşı alacak olan engelli kişinin gelir bilgileri, malı varsa bunu beyan edecek bilgiler ve engelli raporu istenmektedir. Bu maaşa yalnızca %40 ve üzeri engelli olan vatandaşlarımız başvurmaktadır. Engelli raporu devlet hastanelerinin sağlık kurullarından alınmaktadır.


Engelli vatandaşımıza maaşın yanı sıra birçok sosyal hak tanınmaktadır. Bu haklara bakacak olursak, engelli kişinin ve yanındaki refakatçisinin otobüs ve uçak biletlerinde indirim yapılır. Ayrıca müze, milli park, sinema, bahçe ve parklarda ki giriş ücretlerinde indirim yapılır. Engelli vatandaşlarımız, EKPSS’ye girerek devlet kurumlarında çalışma imkanı bulur.

Ayrıca engelli kişilere eğitim araçları, tıbbi araçlar, gümrük vergisi, emlak vergisi, Özel Tüketim Vergisi ve gelir vergilerinde indirim uygulanmaktadır. Çeşitli iş kurma projelerinden yararlanır. Engelli kimlik kartıyla rahat bir şekilde yaşayabilir. Muhtaç aylığından faydalanabilir. Açık öğretim fakültelerinin aç indirimlerinden faydalanma imkanı vardır. Çeşitli rehabilitasyon merkezlerinde indirimi ya da ücretsiz olarak tedavi görebilirler. Telefon, doğalgaz, su ve elektrik faturalarında indirim yapılır. Ayrıca engelli kişilerin 5372 sayılı engelli hakları kanunu bulunmaktadır.

2021 Engelli Maaşı Ne Kadar?

2021 engelli maaşı merak edilmektedir. Engelli maaşı engelli kişilere üç ayda bir devlet tarafından verilen maaştır. Bu maaşlar engelli kişinin engellilik durumuna göre değişmektedir. Buna göre engelli kişinin %40 ile %69 arasında engeli bulunuyorsa 536 Türk Lirası engelli maaş almaktadır. Engellilik durumu %70 ile %90 arasında değişen engelli kişilere 804 Türk Lirası engelli maaşı verilir.

Engelli vatandaşlarımız, devlet tarafından birçok alanda desteklenmektedir. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak adına devletimiz birçok alanda onlara destek paketi açıklamaktadır. Engelli maaşı bunlardan biridir. Engelli maaşının yanı sıra evde bakım aylığı da verilmektedir. Evde bakım aylığı yalnızca bakımı yapılacak olan engelli kişinin bakımını yapan kişilere verilmektedir.

Engelli vatandaşlarımız kendilerine verilen devlet destekleri kapsamında hayatlarını bir nebze de olsa kolaylaştırır. Aldıkları bu yardımlar sayesinde günlük ihtiyaçlarının yanı sıra genel ihtiyaçlarını karşılama imkanına sahip olurlar. Ayrıca özel ve kamu sektöründe verilen çeşitli hizmetlerde indirimli ve ücretsiz olarak yararlanma imkanına sahip olurlar. Bu imkanlar sayesinde onların toplum içerisinde yalnızlık çekmemesi, toplum içerisinde ayakta kalmaları ve geçimlerini devam ettirmeleri sağlanır. Devletimiz bu açıdan engelli bireylere sahip çıkmaktadır.

Bu açıdan Türkiye cumhuriyeti devleti toplumun her kesimini kucakladığı gibi, engelli vatandaşlarımızı da kucaklamayı bilmektedir. Bu kapsamda toplumumuzun içerisinde yaşayan engelli vatandaşlarımıza özellikle sahip çıkılmaktadır. Onlara sahip çıkıldığı takdirde toplumumuz varlığını sürdürecektir. Toplum olarak engelli vatandaşlarımızın farkında olmamız gerekiyor. Onların ihtiyaçlarını göz ardı etmememiz gerekiyor. Nasıl ki bizim günlük ihtiyaçlarımız var ise onların da günlük ihtiyaçları olabilmektedir. Unutmayalım ki yarın öbür gün bizlerde engelli durumuna düşebiliriz. Bu açıdan onlara sahip çıkmak, toplum içerisinde onları farkında olmak bizlerin birinci vatandaşlık vazifeleri arasında yer almaktadır.


Son Güncelleme: 02.05.2021 18:53
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler