05 Mayıs 2021 Çarşamba 15:42
Konşimento nedir, nereden, nasıl alınır?
Takip Et:

Konşimento kavramı ihracat ve ithalat için kilit öneme sahiptir. Ancak bu senet birçok insan tarafından pek bilinen bir kavram değildir.  

Konşimento diğer adıyla taşıma senedi, üzerinde yükleyici, alıcı, ihbar merciden başlayarak her türlü bilginin yer aldığı kıymetli evraktır anlamına geliyor. Tarihi kayıtlara göre; ilk konşimento 1063 yılında çıkarılan 'Ordınammenta et Conssuetudo Maris de Trani' yasası ile ortaya çıkmıştır. Yük defteri uygulamasının geliştirilmesiyle bugünkü halini almıştır. Belirtilen malın mülkiyetini de temsil eder ve belgenin ciro edilmesiyle mal el değiştirir. Bu belge 3 şekilde alınır:

Kara Yolu Tasıma Konşimentosu


Uluslararası geçerliliği olan tüm ülkelerin kullandığı bir belgedir. Bu belge alıcının adına düzenlenir. Malların belirtilecek olan şartlarla teslim alındığını gösteren bir delil niteliğindedir. Belgeden kazanç elde edilmesi mümkün değildir.

Üç orijinal kopya olarak düzenlenen senedin, birincisi yükleyici firmaya verilir, ikincisi mallara eşlik eder, üçüncüsü de taşımacı firmada kalır. Yükleyici firma, eşyalar yolda iken taşıyana taşımayı durdurma, teslim edilecek yeri değiştirme veya malların belgedeki alıcıdan başka bir kişiye teslim edilmesini isteyebilir. Bu hak belgenin ikinci orijinalinin belgede alıcıya verilmesi üzerine hükümden düşer. Hakkını kullanmak istemesi halinde yükleyici firma, belgenin birinci kopyasını taşımacıya bildirmelidir. Aynı zamanda taşımacıya garanti vermelidir. Bu durumda yeni talimat belgeye kaydedilir. Yükleten aynı zamanda taşımacıya işin garantisini vermesi gerekmektedir.

Hava Yolu Tasıma Konşimentosu

Havayolu şirketlerinin düzenlediği, malların teslim alındığını gösteren bir belgedir. İnilecek havalimanında gümrük işlemi tamamlandıktan sonra mallar alıcıya teslim edilir. Alıcı yerine alıcının bankası da malları alabilir. Bu durumda banka inilecek yerindeki havayolu şirketine vereceği yazılı direktifle malları alıcıya ulaştırır. Senetlerin biri alıcıya, biri yükleyici firmaya, biri de havayolu şirketine ait olmak üzere 3 orijinal ve 9 kopya olarak düzenlenir. Bankalara duyurulan önek, 3 numaralı yükleyici firma öneğidir. Belgede yer alan bilgiler: Uçuş sefer sayısı ve tarihi, malın cinsi ve miktarı, alıcının adı, yükletenin adı, yüklenen eşyanın sahibi şirketin imzasını taşır.

Deniz Yolu Tasıma Konşimentosu

Bu belge bir şirketin, onun küçük bir şubesinin, yükleme limanında şubesi yoksa gemi kaptanının malı yükletene verdiği, emre ve konuma göre düzenlenebilen bir taşıma sözleşmesidir. Belirtilen malın kime ait olduğunu gösterir ve belgeden kazanç edilmesiyle eşya el değiştirir.


Son Güncelleme: 06.05.2021 09:22
Takip Et:
Anahtar Kelimeler:
KonşimentoCMD
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler