11 Haziran 2021 Cuma 06:07
Prim eksik günleri sonradan tamamlanır mı? Sigorta prim eksiği olan nasıl emekli olur? Eksik prim tamamlama nasıl yapılır?
Takip Et:

Geriye yönelik eksik prim ne?

Geriye yönelik borçlanma, emekli olmak adına belirlenen yaş zorunluluğu şartının kalkmasıdır. Emekliye ayrılma isteğinde olan ancak çalışma süresi henüz tamamlanmamış kişiler, geçmişten kalan eksik primlerini yatırım emekliliklerini erkene çekebiliyorlar.

SGK’da sigortayla çalışmakta olanlar eksik prim borçlarını ödeyip sekiz sene erkenden emekliye ayrılabiliyorlar. Sigortalı çalışan erkeklerin askerlik, kadınların ise doğum izninden dolayı kisa süreli işlerine ara vermeleri halinde yatırılmayan primleri emekli olacakları zamanı uzatıyor. Bu durumda kişiler eksik primleri adına SGK’ya durumlarıyla ilgili bilgi vererek, toplu ödeme yapıp eksik prim emeklilik sürelerini düşürebilirler.

Geriye yönelik eksik prim hangi şartları taşıyor?

Geriye yönelik eksik prim hakkından sadece Bağ-Kur’dan sigortalı olanlar ile SGK’da sigortalı çalışanlar yararlanabiliyor.

Doğum borçlanmasına girecek çalışanlar sadece kadınlardır. Askerlik borçlanmasına girecek kişiler de erkeklerdir. Bu kişilerin yaptığı başvurular SGK tarafınca incelenir.

Kadınlar için doğum borçlanması hakkı mevcut olup, doğum yapmamış ve hiç çocuk sahibi olmayanlar doğum borçlanması hakkından yararlanamaz.

Erkekler için askerlik borçlanmasından faydalanacak olanlar, zorunlu askerlik görevini yerine getirmiş, askerlik süresini bitirmiş olmaları gerekiyor. Askerlik borçlanması dahilinde belirlenmiş olan süre, askerliğin yapıldığı süreden fazla olmamalı.

Kişilerin doğum ile askerlik borç haklarını kullanabilmeleri için gerekli şart sigorta girişlerinin bu süreçten öncesini kapsamaktadır. Yani askerlik ile doğum iznine ayrılmadan önce sigorta girişi olmayan çalışanlar bu haktan faydalanamazlar.

Sigortayla çalışmış olan çalışanların geriye yönelik eksik prim yatırma başvurularının kabul edilebilmesi ve hesaplanmış borçların prim gün sayılarına eklenmesi hususunda, SGK’ca belirtilen  prim gün ödeme işlemlerinin toplu olarak yatırılması gerekiyor.

Eksik prim tamamlanmasında gerekli olan belgeler nelerdir?

Emekliye ayrılacak kişinin kimlik belgesinin aslı ile kimlik belgesinin fotokopisi,

Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Döküm belgesi,

Borçlanmaya neden olan durumla ilgili belgeler,

Geriye yönelik borçlanma başvuru formuyla kişiler kuruma müracaatlarını gerçekleştirerek başvuru işlemlerini başlatırlar.

Başvuru için e-Devlet’i kullanacak kişiler ise şunları yapmalı;

e-Devlet’ten yapılacak işlemler adına ilk olarak turkiye.gov.tr’ye girilmeli. Bu adresten e-Devlet’e erişilmeli,


e-Devlet ana ekranında giriş yapılması için bulunan gerekli bilgiler yazılarak giriş yapılmalı,

Açılan sayfadaki e-hizmetler bölümüne tıklanmalı.

E-hizmetler ekranındaki Sosyal Güvenlik Kurumu başlığını seçilerek  sayfadaki Borçlanma seçeneğine tıklayıp işleme devam edilmeli

Ekrana gelen SGK Borçlanma sayfasından sigortalı çalışanların borç hakkının olup olmadığıyla ilgili inceleme yapılmalı.

Askerlik borçlanması, doğum borçlanması, engelli çocuk borçlanması ve yurt dışı borçlanması başlıklarından hangisiyle işlem yapılacağı belirlendikten sonra,  işlemler kapsamında borçlanma hakkına sahip olduğunuz seçenekle SGK kapsamında prim borcu başvurusu yapabilirsiniz.

Emekli adayı olanlar erken emeklilik haklarından faydalanmak adına  SGK kapsamında geriye yönelik borçlanma formunun doldurmaları gerekiyor.

Geriye yönelik borçlanma formunu dolduranlara  SGK tarafından 2 haftalık süre içinde geri dönüş yapılır.

Eksik prim yatırma cezasının hesaplanması

Eksik primlerini hesaplayacaklar, günlük borç tutarının maksimum tutarından hesaplamalarını yaparlar. Minimum tutardan hesaplayacaklar ise günlük borç tutarının 7,5 katı ile hesaplamalarını yapar, Eksik primlerini yatırmak isteyenler hesaplama işlemini yaparken, borçlu olarak belirtilen işlemin tarihinde belirtilen borçlanma miktarını esas alarak hesaplarını yapmalı.

Eksik prim ödemeleri nasıl yapılıyor?

Eksik primlerini tamamlamayı isteyenler, ödemelerini peşin yapacakları zaman Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, iki taksitle ödeyecekleri zaman yüzde 50’si silinerek borçlarını öderler.

Prim günü nasıl sorgulanıyor?

Prim sorgulaması e-Devlet’ten yapılabiliyor. Sisteme üyeliğini yapan çalışanlar sistemde yer alan ilgili kısımdan sorgulama işlemlerini yapabilir.

SGK prim borcu nasıl sorgulanır?

Prim borçları e-Devletten sorgulanıyor. SGK’ya ait bükün prim borçları e-Devlet üzerinden sorgulanmaktadır.

SGK prim ödemeleri nereden yapılıyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemeleri bankalar aracılığı ile yapılıyor. SGK’ya yapılacak ödemeler hem kamu bankalarına hem de SKG’ya ait intenet adresinden dijital olarak yapılıyor.

Emekli olmak için kaç günlük prim gerekiyor?

Emekli olmak için prim gününün sayısı 7200’dür. Fakat, 3600 günün ödemesi yapıldığı zaman da emekli olunuyor. Bunun olması adına çalışma süresi ile yaş oldukça önemli. Yaş kriteri tamamlanmış çalışanlar 3600 günden sonra emekliye ayrılabiliyor. Erkekler ile kadınlar adına belirlenen yaş ile prim gün sayılarında farklılıklar olabiliyor.


Son Güncelleme: 11.06.2021 06:07
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler