11 Haziran 2021 Cuma 14:12
Vekaleten kurban nedir, nasıl yapılır?
Takip Et:

Ali Erbaş 2021 yılı yurt içi ve yurt dışında vekaleten kurban kesim ücretleri ile ilgili olarak açıklamada bulundu. Erbaş, ücretlerin Türkiye’de 1.125 TL, yurt dışında 925 TL olarak belirlendiği belirtti. Peki yurt içi ve yurt dışındaki vatandaşların merak ettiği vekaleten kurban kesimi nedir? Vekaleten kurban kesimi nasıl yapılır?

Vekaleten kurban kesimi nedir?

Vekalet kelime olarak; korumak, teslim, bir işi birine vermek gibi anlamlara gelir. Terim olarak ise bir kişinin kendisinin yapabileceği bir işe, bir başkasını yetkili kılması demektir. Öneğin kişinin kendisinin satabileceği malı bir başkasının satması için o kişiyi yetkili kılar. Kendine bir başkası tarafından işi yapması için yetki verilen kimseye vekil; bu yetkiyi veren kişiye müvekkil; yetki verme onayına ise tevkil denmektedir. 


Kişi kurbanını bizzat vekalet yolu ile kestirebilir. Çünkü kurban mal ile yapılan bir ibadettir.

Vekaleten kurban kesimi nasıl yapılır?

Vekalet sözlü veya yazılı olarak herhangi bir iletişim aracı ile verilebilmektedir. Vekil olarak belirlenen kişi veya kurum aldığı vekâleti gereği gibi yerine getirmelidir. Burada önemli olan, kişinin niyetinin Allah için olması ve vekâleten kendisi adına kurbanın kesilmesidir. Bu nedenle kurban kesiminin için yurt dışı veya yurt içinde olması fark etmez. Bunun yanında kurban fiyatlarının az ya da fazla olması bu duruma etki etmez. Yaşadığı yerdeki muhtaç insanlar varsa bu insanlara kurban etini dağıtması daha uygun olur çünkü kişinin yaşadığı yerde bulunan durumu kötü insanların onun üzerinde hakkı vardır.

Kurban için nasıl vekalet verilir?

 • İlk olarak dikkat edilmesi gereken nokta, kurbanı başkasına kestirirken, kalben niyet edip, (Allah rızası için bayram kurbanımı kesmeye seni vekil ettim) demek gerekir. Kurbanı başkası alıp başkası kesecekse, “Bayram kurbanımı almaya, aldırmaya, kesmeye ve kestirmeye seni umumi vekil ettim ya da kurban işimi hâlletmek için seni umumi vekil ettim” denilir.
 • Bir kişi, kendisine kurban kesmesi vacib olmasa da, vekil, vacib diye kesse, kurban yine nafile olarak sahih olur. Adak, akika veya nâfile kurban, yanlışlıkla vacib diye kesilse bir sorun olmaz.
 • Vekil, sahibinden ayrıca izin almadıkça veya umumi vekil yani vekilin de bir başkası vekil etmesi söz konusu olmadıkça başkasını kendine vekil yapamaz. 
 • Vekâleten kurban kesen kişiye, bir miktar para verebilir. Vekil, vekâlet aldığı kimseler adına kurban keser veya başkasına da kestirebilir. İki kurbana yetecek para veren için de, iki kurban alır veya ona iki hisse verir ya da iyisinden bir kurban alır, çünkü umumi vekil, tam yetkilidir.
 • Birden çok kişiye vekâlet vermek sahihtir. Bir işe vekil olan iki kişiden biri, tek başına yetkili olmayabilir. Ancak emaneti vermede, borcu ödemede, kurban kesme gibi işlerde, biri tek başına yetkili olabilir, çünkü bu işlerde vekillerden birinin, diğerinin görüşünü sorması gerekmez. Bir kişi, kurbanını kesmek üzere 4 kişiye vekâlet verse, bu vekillerden biri kesince, ötekilerin görüşünü almaya gerek duyulmaz, kurban dinimize uygun kesilmiş olur.
 • Bir kişi başka bir kişiye (Kurban işimi hallet) dese, ona para vermese bile vekâlet vermiş olur. 
 • Bir kişinin kendi hayvanını başkası adına kesmesinin caiz olması için, bu kişinin, kendi hayvanını başkasına veya onun vekiline hediye etmesi, onların da teslim alarak bunu vekil eder ve geri verip kestirir.
 • Başka bir kişinin hayvanını o kişiden habersiz olarak onun için kurban etmek caizdir.
 • Vekâlet almadan, hanımının adına vacib kurban kesen bir kimse, daha sonra hanımına anlatsa, o da razı olsa, kurban sahih olur.
 • Başkasının hayvanını, izinsiz olarak kendi için kurban ederse, ve sonra maddi bedelini öderse, caiz olur. Sahibi kıymetini kabul etmeyip, kesilmiş hayvanı alırsa, sahibi için kurban edilir.
 • Üzerinde birçok kimsenin vekaleti bulunan kimse, herhangi bir mazeretle bayramın dördüncü günü de kesebilir.
 • Kurbanda kanın akması yeter, etin dağıtılması şart değildir. Eğer eti de uygun yerlere verilirse daha uygun olur. Etin üçte birini evde bırakmak, üçte birini komşulara, gerisini fakirlere vermek daha iyidir. Hepsini fakirlere vermek veya hepsini evde bırakmak da caizdir.
 • Kurbanın derisi namaz kılan bir yoksula verilir. Ne olduğu bilinmeyen kimselere verilmez; evde kullanılabilir ya da devamlı kullanılacak bir şey karşılığı başkasına verilebilir. Tükenen bir şey veya para karşılığı satılmaz. Derisi, eti satılırsa parası fakire sadaka verilir.

Yurt içi ya da yurt dışında vekaleten kurban kesimi

Bir hayır kurumuna keseceği kurbanı hediye etmek isteyen kişi, kurban parasını, bu işle vazifeli kimseye teslim ettiği sırada Allah rızası için bayram kurbanımı almaya aldırmaya, kesmeye ve dilediğine kestirmeye ve etini ve derisini dilediğine vermeye seni umumi vekil ettim demelidir. Vekalet iletişim araçları ile verilir. Kurban parası, önce veya sonra gönderilebilir. Bu kişi, satın aldığı kurbana bir numara bağlar. Bu numarayı ve kurban sahibinin ismini deftere yazar. Kesilirken sahiplerinin ismi söylenir ve kasaba verilir. Bu şekilde kesilen kurbanlar sahihtir.


Son Güncelleme: 11.06.2021 14:12
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler