Başvuru yapan kadınlara günlük 433 TL ödeme! SGK duyurdu, bu şartı sağlayan alacak

Paraya ihtiyacı olan kadınlar için müjde! Günlük 443 TL kazanacaksınız! Yarım çalışma ödeneği nedir? Kimler alabilir? Ayrıntılar haberimizde...

Başvuru yapan kadınlara günlük 433 TL ödeme! SGK duyurdu, bu şartı sağlayan alacak

Türkiye'de son dönemde gündemi meşgul eden bir konu, asgari ücret kadar destek ödemesi verilen bir programın başlaması oldu. Ancak bu programa başvuran kişi sayısının oldukça sınırlı olduğu gözlendi. İşte detaylar:

Yarım çalışma ödeneği adı verilen program, doğum yapan kadınlar ve 3 yaşından küçük çocuk evlat edinen kadın veya erkek işçilere yönelik bir destek programını içeriyor. Bu program çerçevesinde, doğum yapan kadınlara 2 aydan 6 aya kadar ödeme yapılacak. Ayrıca, iş kanununa göre gebe kadınlar, doğum öncesi ve sonrasında 16 - 18 hafta boyunca yarım gün çalışma hakkına sahiptir.

Yarım çalışma ödeneğinden yararlananların sayısı 2021 yılında aylık 1.300 kişinin üzerine çıkmışken, bu yılın başından itibaren giderek azalmıştır. Eylül ayı itibarıyla sadece 741 kişi yararlandı. Bu programdan yararlanabilenlerin sayısının beklenenden daha düşük olması dikkat çekiyor.

kadınlar için ek ödeme

Yarım çalışma ödeneği, işçinin çalıştığı işyerinden aldığı ücret ne kadar olursa olsun, günlük asgari ücretin brüt tutarı kadar uygulanıyor. Yani herkes için asgari ücret düzeyinde bir ödeme yapılıyor ve sadece damga vergisi kesiliyor. 2023 yılının ikinci yarısında günlük ödenek tutarı 443.76 TL olarak belirlenmiştir.

Yarım çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Doğum veya evlat edinme öncesi son 3 yılda işçinin en az 600 prim gününün bulunması, haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışması ve çocuğun hayatta olması gerekmektedir. Ayrıca, başvuruların analık hali izninin bitiminden itibaren 30 gün içinde İŞKUR'a yapılması gerekmektedir. Bu süre içinde başvuru yapılmazsa, gecikme süresi kadar eksik ödeme yapılır.