Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,66 0,03%
EURO
35,14 0,01%
ALTIN
2.435,95 0,02%

Devletten 27 yaş altına çifte MÜJDE! Faizsiz kredi desteğine ek geri ödemesiz 115.000 TL ödeniyor

Evlenecek olan çiftlere faizsiz kredi desteği ile alakalı detaylar merakla araştırılmaya devam ederken öte yandan uzun süredir bilinen çeyiz desteği de merak ediliyor.

Yayın Tarihi: 11.11.2023 13:02
Güncelleme Tarihi: 11.11.2023 13:02

Devletten 27 yaş altına çifte MÜJDE! Faizsiz kredi desteğine ek geri ödemesiz 115.000 TL ödeniyor

Evlenecek olan çiftlere faizsiz kredi desteği ile alakalı detaylar merakla araştırılmaya devam ederken öte yandan uzun süredir bilinen çeyiz desteği de merak ediliyor. Hayatını birleştirmek isteyen ancak bunu madde imkansızlıklar sebebiyle ertelemek durumunda kalan bireylere devletten arka arkaya müjdeler geliyor. Devletin sağlamış olduğu çeyiz desteği uzun süredir var olsa da faizsiz kredi desteği sonrasında gündeme çıkmış bulunmaktadır. Devlet tarafından sağlanan desteklerden biri de çeyiz desteği olarak bilinmektedir. Çeyiz hesabı oluşturarak devletten yardım alma mümkün olmaktadır.

Evlenip yuva kurma hayaliyle yola çıkan ve bu düşü gerçekleştirmek isteyen çiftlerin maddi olarak da hazır olmasa gerekmektedir. Maddi anlamda sıkıntı yaşanması evlilik hayallerine ileri tarihlere erteleyebilmektedir. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle evliliğini erteleyen bireye devlet tarafından çeyiz parası sunulmaktadır

TL

ÇEYİZ HESABI NEDİR?

Evlenme ödeneği detayları merak edilmektedir. Çeyiz hesabı açılması kapsamında 5 yıl boyunca birikim yapan ve 27 yaş öncesinde evlenen kişilere devlet artı finansal destek sunacağını duyurmuş bulunmaktadır. Her sene Ocak ayında yeniden değerlendirme oranı kadar yükselen çeyiz desteği tutarları ile alakalı açıklamalar ve hesaplamalar yapılmaya başlandı. 36.548 TL olan çeyiz desteği devlet katkısı üst sınırı 57.915 TL'ye çıkarılacağı öngörülüyor. Çiftlerin bu destekten ayrı ayrı yararlanması durumunda ise devletten 115 bin 830 tl alabileceği tahmin ediliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan çeyiz hesabı uygulanması Evlenecek olan çiftlere maddi olarak destek sağlıyor. 2016 yılında başlatılan çeyiz hesabı uygulaması bankaların birinde çeyiz hesabı açtırma ile başlıyor. En az 3 sene boyunca düzenli ödeme yapma şartı bulunan bu desteğe uyan birey evlendikten sonra hesaptaki birikiminin yüzde 25'i oranında devlet desteği olarak ödeme alabiliyor.

TL

Çeyiz hesabı ile çeyiz parası genel olarak vatandaş tarafından karıştırılıyor. Çeyiz parası ebeveyni vefat etmiş gelin adaylarına evlenirken maaşlarının 24 katına kadar devlet tarafından verilen ödeme olarak bilinirken çeyiz hesabı ise para biriktirmeye ek olarak devletin sunduğu katkı olarak biliniyor.

Düzenli Ödeme Süresi             Devlet Katkısı Oranı           Azami Devlet Katkısı

36 Aydan Az                                 %0                                    0 TL

36-47 Ay                                    %20                                 26.396,32 TL

48-59 Ay                                    %22                                30.457,28 TL

60 Ay ve Üzeri                           %25                                36.548,75 TL

Yukarıda bahsi geçen tutarlar şu andaki ödenen miktar olarak bilinmekteyken Ocak ayı zamları sonrasında katbekat artacağı tahmin ediliyor. Çeyiz hesabı açtırmak için hesabı açtıracak kişinin Türk vatandaşı olması gerekiyor. Öte yandan yurt içindeki bankalarda çeyiz hesabı açması ve evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapması şartı bulunuyor. Öte yandan 27 yaşını doldurmadan da ilk evliliğini yapması gerekliliği şartlar arasında yer alıyor