Bist 100
9.179,48 1%
DOLAR
31,15 -0,02%
EURO
33,87 0,02%
ALTIN
2.021,53 -0,07%

B sınıfı ehliyetliler sevinecek! Resmi Gazete’de motosiklet kullanımıyla ilgili yeni karar

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik uyarınca, en az 2 yıllık deneyime sahip ve B sınıfı ehliyete sahip olanlar, A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilecek motosikletleri de kullanabilecekler.

Yayın Tarihi: 10.02.2024 10:02
Güncelleme Tarihi: 10.02.2024 10:02

B sınıfı ehliyetliler sevinecek! Resmi Gazete’de motosiklet kullanımıyla ilgili yeni karar

YENİ YÖNETMELİKLE ARTIK A1 SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİNE SAHİP OLANLAR DA MOTOSİKLET KULLANABİLECEK

Kısa bir süre önce Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir yönetmelikle, motosiklet kullanımıyla ilgili önemli bir değişiklik yapıldı. Artık en az 2 yıllık deneyime sahip olan ve B sınıfı sürücü belgesine sahip olanlar, A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletleri de sürülebilecekler. Bu değişiklikle birlikte motosiklet kullanımı daha erişilebilir hale gelirken, belirli koşulları sağlayan sürücülerin daha geniş bir araç yelpazesine erişimi sağlanmış olacak.

YENİ YÖNETMELİK İLE GELİŞEN KOŞULLAR

Yeni düzenlemeye göre, motosiklet kullanmak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi gerekecek. Bunlar arasında en az 2 yıllık deneyime sahip olmak, gereken sağlık şartlarını taşımak ve son 5 yıl içinde sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınmamış olması gibi koşullar bulunuyor. Ayrıca, belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olmak ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen A1 sınıfı sertifikayı almak da gerekiyor.

Bu yeni düzenlemeyle birlikte, belirli koşulları sağlayan sürücülerin daha önce sadece A1 sınıfı sürücü belgesine sahipken kullanamadığı motosikletleri kullanabilmesi mümkün hale geliyor. Bu, motosiklet kullanımının daha yaygın hale gelmesine ve sürücülerin daha geniş bir araç seçeneğine sahip olmalarına olanak tanıyacak.

KULLANICI DOSTU DÜZENLEMELERLE YOLDA GÜVENLİĞİ ARTIRMAK

Yapılan bu değişikliklerle birlikte, motosiklet kullanımıyla ilgili mevcut düzenlemelerin daha kullanıcı dostu hale getirilmesi ve sürücülerin güvenliğinin artırılması hedefleniyor. Bu sayede, hem sürücülerin hem de diğer yol kullanıcılarının güvenliği için daha etkili önlemler alınmış olacak.