Bist 100
9.814,19 0%
DOLAR
32,4 0,14%
EURO
34,56 0,33%
ALTIN
2.444,01 0,72%

Diz kapağı ağrılarını bıçak gibi kesen yöntem! Günde 2 kere içen tedavi oluyor

Bu meyvenin faydaları saymakla bitmez. C vitamini deposu olan kuşburnu, diz kapaklarındaki ağrılara da iyi geliyor. İşte kuşburnu çayı yapmanın püf noktaları…

Yayın Tarihi: 24.02.2024 10:17
Güncelleme Tarihi: 24.02.2024 10:17

Diz kapağı ağrılarını bıçak gibi kesen yöntem! Günde 2 kere içen tedavi oluyor

Diz ağrıları, pek çok kişinin hayat kalitesini düşüren bir sorun. Özellikle yaşlılarda, eklem iltihaplanmalarında ve kireçlenmede sıkça görülen diz ağrıları, hareket kabiliyetini kısıtlıyor ve günlük aktiviteleri zorlaştırıyor. Diz ağrılarına karşı ilaç kullanmak istemeyenler veya ilaçların yan etkilerinden çekinenler için doğal bir alternatif var: Kuşburnu çayı. Peki kuşburnu çayının faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır? İşte merak edilenler...

Kuşburnu, gülgiller familyasına ait ve yabani gül olarak da adlandırılan bir bitkinin meyveleridir. Tipik olarak kırmızı ila turuncu renktedir, ancak bazı türlerde koyu mordan siyaha kadar renk farklılığı olabilir. 

kuşburnu

İlkbaharda veya yaz başında çiçeklerin tozlaşmasından sonra kuşburnu oluşmaya başlar ve yaz sonundan sonbahara kadar olgunlaşır. 

Kuşburnu, sağlık üzerindeki faydaları saymakla bitmeyen bir besindir. Yüksek oranda antioksidan içeren, vitamin ve mineral içeriği oldukça yüksek olan ve aynı zamanda oldukça da lezzetli olan bu meyve çoğu kişi tarafından sevilerek tüketilir. Kuşburnu meyvesinin faydaları aynı zamanda kuşburnu çayı faydaları veya kuşburnu marmelatı faydaları olarak da tabir edilebilir. 

KUŞBURNU NELERE İYİ GELİYOR?

Kuşburnu çayı, diz ağrılarına iyi gelen doğal bir içecektir. Kuşburnu, içerdiği yararlı maddeler sayesinde iltihaplı bölgelerin daha hızlı iyileşmesine yardım ediyor. 

KUŞBURNU HAKKINDA

Eklem iltihaplanmalarında dahi olumlu etkilerde bulunduğu söyleniyor. Ayrıca kuşburnu, C vitamini içeriğinin yüksek olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor. 

KUŞBURNU ÇAYI NASIL YAPILIR?

• Kuşburnunu bir poşet içinde çatlat kır.

• Çaydanlığa koy.

• 7-8 kuşburnu için 1 bardak su ekle.

• 5 dakika kaynat.

• 5 dakika dinlendir.

• Süzgeçten geçir günde 2 kere iç.

KUŞBURNU ÇAYI

Bu şekilde hazırladığınız kuşburnu çayını, bal veya limon ile tatlandırabilirsiniz. Ancak kuşburnu çayını tüketmeden önce, alerjiniz veya kronik bir hastalığınız varsa doktorunuza danışmanızda fayda var. Ayrıca hamile veya emziren kadınların da kuşburnu çayını doktor tavsiyesi ile içmeleri gerekiyor.