Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,66 0,03%
EURO
35,14 0,01%
ALTIN
2.435,95 0,02%

Çayı dümdüz içenler üzülecek! İçine 3 adet atınca demliği bitirmek isteyeceksiniz

İyileştirici özelliği binlerce yıldır bilinen karanfilin aya eklendiğinde vücuttaki tüm toksinleri uzaklaştırarak kronik hastalıklara karşı koruma sağladığı söyleniyor. Uzmanlar, sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için karanfil gibi vücudun direncini artıran besinlerden yararlanmanın önemli olduğuna dikkat çekiyorlar. İşte karanfilin vücudumuza olan etkileri..

Yayın Tarihi: 21.03.2024 20:39
Güncelleme Tarihi: 21.03.2024 20:39

Çayı dümdüz içenler üzülecek! İçine 3 adet atınca demliği bitirmek isteyeceksiniz

Türk yemek kültürünün vazgeçilmez içeceklerinden biri olan çay, karanfil ile birleştiğinde vücuttaki toksinleri atıyor ve kronik hastalıklara karşı koruyor. Bu ikilinin sağlık açısından büyük faydaları var. Ancak karanfilin tek başına birçok faydası vardır. Karanfilin sağlığa olumlu etkileri arasında ise şunlar yer almaktadır;

Yüksek antioksidan etki: Karanfil, vücutta bulunan serbest radikallerle savaşır. Hücre hasarını azaltan yüksek miktarda antioksidan içerir. Bu özelliğiyle kansere karşı koruma sağlamaktadır.

Doğal ağrı kesici: Karanfil yağı ya da çaya birkaç karanfil eklemek vücut ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Baş ağrısı ve diş ağrısının yanı sıra kas ağrıları gibi semptomları hafifletir.

Karanfilin faydaları

Antibakteriyel özellikler: Karanfil, başta ağız sağlığı olmak kaydıyla vücudunuzun sağlığını koruyan antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Solunum yollarını rahatlatır: Çayınıza birkaç karanfil eklemek soğuk algınlığı, öksürük gibi solunum problemlerini azaltabilir.

Sindirim sistemini düzenler: Karanfil sindirim sistemini düzenleyerek mide bulantısı, hazımsızlık, şişkinlik gibi semptomları hafifletir.

Diş Sağlığı: Karanfil periodontal hastalıkları önler, ağız yaralarının iyileşmesine yardımcı olur ve diş ağrısını hafifletir.

Karanfilin faydaları

Kilo kaybına yardımcı olur: Metabolizmayı hızlandıran karanfil, yağ yakımını destekler.

Stres azaltıcı etkisi: Stresi azaltmakla birlikte aromaterapi amaçlı da kullanılır. Karanfil çayı vücudun direncini artırarak uyku kalitesini artırır.

Detoks etkisi: Vücutta bulunan toksinlerin atılmasını teşvik ederek kronik hastalıklardan korunmayı sağlar.