Bist 100
9.097,15 1%
DOLAR
31,37 0,42%
EURO
34,06 0,51%
ALTIN
2.092,7 2,45%

Faydalarını duyan pazardan kilo kilo alacak! Cilt ve mide rahatsızlıklarına birebir geliyor

Cennet hurmasının faydaları meğerse nice derdin dermanıymış! İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 10.02.2024 00:14
Güncelleme Tarihi: 10.02.2024 00:14

Faydalarını duyan pazardan kilo kilo alacak! Cilt ve mide rahatsızlıklarına birebir geliyor

Trabzon hurması, halk arasında "cennet hurma" veya "Trabzon hurması" olarak bilinen bu eşsiz meyve, sadece lezzetiyle değil, aynı zamanda sağlığa olan faydalarıyla da dikkat çekiyor. Soğuk iklimde yetişen bu mucizevi meyve, noterli vitamin ve minerallerle dolup taşarken, cildi parlatma ve onarma özelliğiyle de öne çıkıyor.

Hep meyve olarak tüketilen Trabzon hurması, aslında cildin sağlığını destekleyen bir sır barındırıyor. C vitamini içeriği sayesinde cildi tazeler ve doğru kullanımla cildi parlatan bir maske olarak da kullanılabilir.

Cildi parlatmak amacıyla hazırlanan cennet hurma kürü, yaş hurma, yumurta sarısı, kayısı yağı, bal ve patates nişastasını içeriyor. Bu karışım, temiz yüze uygulandığında cildi besler ve parlak bir görünüm kazandırır. Haftada bir uygulanabilen bu kür, doğal içeriğiyle cildinizi yenilemenize yardımcı olacak.

cennet hurması faydaları

Trabzon hurması, adeta bir sağlık deposu. İçerdiği A, C ve E vitaminleri ile lif, potasyum, magnezyum gibi minerallerle vücuda pek çok fayda sağlıyor. Yüksek C vitamini içeriği, bağışıklık sistemini güçlendirirken, lif içeriği sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık gibi sorunları önlüyor.

Potasyum içeriğiyle kalp sağlığını destekleyen Trabzon hurması, aynı zamanda A vitamini açısından zengin olup göz sağlığını koruyabilir. Antioksidan özellikleri, vücudu oksidatif stresten korurken, düşük glisemik indeksiyle kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

E vitamini içeriği ile cilt sağlığını iyileştiren cennet hurması, yaşlanma belirtilerini geciktirirken, düşük kalori içeriği ve yüksek lif oranıyla kilo kontrolüne de destek oluyor. Bu eşsiz meyve, hem mideye lezzet katarken, hem de cilt ve genel sağlık için bir şifa kaynağı olmaya devam ediyor.